O Judo

sp judo a 20150825

Judo  pochodzi z Japonii. Jego twórcą był Jigoro KANO (1860-1938). Zebrał on i ulepszył chwyty jiu-jitsu nadając im nową formę.

Czytaj więcej...

Obozy sportowe

obozy sportowe

Organizacja obozów sportowych od początku istnienia sekcji judo była ważnym środkiem wspomagającym szkolenie.

Czytaj więcej...

Nasze sukcesy

nasze sukcesy

Sekcja UKS Gimnazjon Suchy Las wyszkolila wielu medalistów Mistrzostw Polski, Pucharów Polski, turniejów miedzynarodowych i reprezentantów kraju.

Czytaj więcej...

Turnieje

turnieje

Przegląd organizowanych przez nas zawodów.

Czytaj więcej...

Aktualności i wydarzenia

Turniej COPERNICUS w Toruniu Turniej COPERNICUS w Toruniu czwartek, 18 kwiecień 2024 Dobrze powalczył Mateusz Żuchowski podczas COPERNICUS JUDO... Czytaj więcej...
Szkolenie z Przemysławem Matyjaszkiem Szkolenie z Przemysławem Matyjaszkiem środa, 10 kwiecień 2024 W niedzielę wybrani zawodnicy z UKS Gimnazjon, uczestniczyli... Czytaj więcej...
XI Ogólnopolski Turniej Judo Dzieci i Młodzików XI Ogólnopolski Turniej Judo Dzieci i Młodzików wtorek, 09 kwiecień 2024 Bardzo dobrze spisali się judocy z UKS Gimnazjon, na turnieju... Czytaj więcej...
Champion Judo Camp – Gwiazdy Igrzysk Champion Judo Camp – Gwiazdy Igrzysk czwartek, 04 kwiecień 2024 Olympic Camp, to bodajże VII edycja projektu z medalistą Igrzysk... Czytaj więcej...
XX Wielkopolski Międzynarodowy Turniej Judo – Suchy Las 2024 XX Wielkopolski Międzynarodowy Turniej Judo – Suchy Las 2024 środa, 03 kwiecień 2024 XX Jubileuszowy Wielkopolski międzynarodowy Turniej Judo, tradycyjnie... Czytaj więcej...

CO TO JEST JUDO?

Judo pochodzi z Japonii. Jego twórcą był Jigoro KANO (1860-1938). Zebrał on i ulepszył chwyty jiu-jitsu nadając im nową formę. Kano usunął z jiu-jitsu elementy mogące zagrozić zdrowiu lub życiu wprowadzając nowe, stworzone przez siebie. Nazwę JUDO można tłumaczyć jako "drogę do zwinności"

jk

Współczesne judo jest sportem ściśle ograniczonym przepisami opartymi na starych japońskich zasadach walki wręcz. Jest to rodzaj walki, wymagającej specjalnego ubioru zwanego "judogi". Jakkolwiek judo wywodzi się z wojskowej sztuki walki na śmierć i życie, zastosowanie judo do obrony osobistej jest obecnie celem drugoplanowym. Ogólny rozwój fizyczny, a następnie uzyskanie skuteczności w zawodach, oto główne cele współczesnego judo. Celem przewodnim, uzyskanym przez systematyczne ćwiczenia, wysuniętym przez twórcę judo - Jigoro Kano, jest "doskonalenie samego siebie".


Judo przyczynia się do harmonijnego rozwoju, przekonuje, że nie siła i ciężar ciała, a szybkość i zręczność są czynnikami decydującymi w działaniu. Jest dla młodzieży właściwym systemem wychowania fizycznego, sportem, który najlepiej przygotowuje do życia. Pozwala młodzieży nie tylko odkryć i rozwijać własne możliwości, ale także osiągnąć skuteczność w działaniu. Judo rozwija szybkość, zwinność, wytrzymałość i siłę, a także spostrzegawczość, opanowanie, odwagę, odporność, koncentrację i wytrwałość. Jego wpływ wychowawczy jest niezaprzeczalny.

W judo istnieją tak zwane stopnie zaawansowania technicznego "kyu" i "dan".

pasyjudo

Są one odpowiednikiem klas sportowych w innych dyscyplinach sportu. Przejście do każdego następnego stopnia wymaga odpowiedniej ilości wygranych walk i opanowania pewnej liczby elementów technicznych. Z biegiem czasu konsekwentnie zmieniała się technika judo w kierunku maksymalnej skuteczności. Od początku istnienia judo w nowoczesnej formie stało się ono sportem walki, wymagającym wieloletniego żmudnego treningu, w którym elementy techniki wyćwiczone są na bazie wielkiej ilości powtórzeń, wyrabiania siły i szybkości, a wszystkie zewnętrzne czynniki podporządkowane są skuteczności.


Trening judo jest bardzo ciężki i dla uzyskania wysokiej klasy niezbędne jest ćwiczenie 5 - 6 razy w tygodniu. Trening zaczyna się 20-minutową rozgrzewką, która zawiera ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz specjalne ćwiczenia techniczne, później następuje godzina ciągłej walki treningowej (randori), a następnie wiele ćwiczeń o różnego rodzaju natężeniu (np. tzw. uchikomi - tj. powtórzeń "wejść" bez rzucenia przeciwnika na matę, wykonywanych w szybkim tempie), uzupełniających ćwiczeń siłowych itd. Ćwiczenia siłowe ze sztangą i na przyrządach są już od lat uznanym i powszechnie stosowanym uzupełnieniem treningu technicznego. Nie można głosić fałszywych haseł, że siła jest w judo nieistotna. Siła i wytrzymałość są równie ważne jak umiejętności techniczne.

"W judo nie ma sekretów, postęp zależy od zdolności i wytrwałości danej jednostki i od nauczyciela. Czy słaby może pokonać olbrzyma, względnie czy judoka może zwyciężyć zapaśnika albo boksera, zależy całkowicie od indywidualnych cech obu przeciwników Są dobrzy bokserzy, judoka i zapaśnicy. Wszyscy mają możliwość wygrania walki w oparciu o zręczność i umiejętności techniczne. Ten z przeciwników, który potrafi pierwszy zastosować skutecznie swoją technikę, będzie niewątpliwie zwycięzcą" - K. Kobayashi.

Udział w zawodach jest ostatecznym sprawdzianem umiejętności, wartości fizycznych i psychicznych judoka. Zachowanie w tych warunkach jest najlepszym sprawdzianem wartości uprawiającego judo. Nauczanie judo przebiega w stopniach zaawansowania technicznego "kyu" i "dan". Każdy z ćwiczących, po opanowaniu pewnej ilości elementów technicznych i złożeniu specjalnego egzaminu, uzyskuje wyższy stopień i ma prawo noszenia pasa odpowiedniego koloru. Najniższym stopniem jest 6 kyu.

Technikę judo podzielić można na dwie zasadnicze grupy: rzuty (nage-waza) i chwyty (katame-waza).


I. NAGE-WAZA - technika rzutów, stosowana wówczas, gdy przeciwnik traci równowagę, lub jest z niej wytrącony. Rzut wykonywany jest przeważnie przez zastawienie drogi (po której dąży przeciwnik aby uzyskać równowagę) nogą, biodrami, stopą itd. tak, aby przez dalsze wychylenie rękami doprowadzić go do upadku na plecy. W grupie tej występują również kontrataki oraz połączenia dwu lub więcej pojedynczych rzutów - tzw. kombinacje. Przejścia do drugiej dużej grupy elementów techniki - sprowadzenia do walki w parterze (hairi-kata) - to specyficzny, odrębny dział techniki.


II. KATAME-WAZA - dosłownie: technika obezwładnień - dzieli się na trzy podgrupy: trzymania, dźwignie i duszenia. Trzymania - polegają na utrzymaniu przeciwnika na plecach na macie, tak aby można było całkowicie kontrolować jego ruchy. Za utrzymanie przeciwnika w ten sposób przez 30 sekund otrzymuje się punkt (ippon) i wygrywa walkę. Dźwignie - w walce sportowej dozwolone jest stosowanie dźwigni (tj. wyłamywania i wykręcania) jedynie na staw łokciowy. Doprowadzenie do sytuacji, która w samoobronie pozwoliłaby na unieszkodliwienie przeciwnika, daje wygraną w walce sportowej. Duszenia - tj. nacisk krawędzią przedramienia lub kołnierzem judogi na krtań lub tętnicę szyjną.

W każdej z tych grup, podobnie jak przy rzutach, występują również obrony i kontrataki oraz kombinacje różnych elementów. Wszystkie te elementy techniki zostały dla celów szkoleniowych usystematyzowane przy uwzględnieniu dwóch generalnych założeń: - ich znaczenia praktycznego tj. skuteczności i częstości występowania w zawodach, - możliwości właściwego, technicznego opanowania przez ćwiczących.

791263sp judo a 20150825

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polacy w igrzyskach olimpijskich do tej pory zdobyli 8 medali. Pierwszy srebrny medal olimpijski w Monachium w roku 1972 zdobył dla Polski Antoni ZAJKOWSKI. Na Olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku Marian TAŁAJ zdobył brązowy medal. Na igrzyskach w 1980 roku w Moskwie brązowy medal wywalczył Janusz PAWŁOWSKI. Dwukrotny mistrz olimpijski Waldemar LEGIEŃ (Seul i Barcelona) oraz srebrny medal igrzysk Janusz PAWŁOWSKI również Seul. W końcu Atlanta: złoto Pawła NASTULI i srebro ANETY SZCZEPAŃSKIEJ.

Nasi Trenerzy

PARTNERZY

u12

soma

Kontakt z nami

Uczniowski Klub Sportowy "Gimnazjon"
ul. Poziomkowa 11
62-002 Suchy Las

Główna sala treningowa:
ul. Konwaliowa 4
62-002 Suchy Las

Konto: SBL w Suchym Lesie
nr: 75 9043 1054 2054 0056 3417 0001

Znajdziesz nas na portalach

Jesteśmy także na poniższych portalach. Dzięki temu zawsze będziecie na bieżąco z tym wszystkim co dzieje się w naszym Klubie.